آشنایی با نمای رومی (کلاسیک)
نمای رومی یکی از متداولترین سبک های طراحی نمای ساختمان است که در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران بسیار رواج یافته است. نمای رومی بر مبنای پوشش تمام و یا بخش اعظمی از نمای ساختمان با سنگ تراورتن ایجاد شده است. اولین تصور و برداشت شما از یک ساختمان چیست؟ مطمعناً نمای آن ساختمان است. نمای خارجی ساختمان در بحث دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، نمای رومی که به نمای کلاسیک هم شناخته می شود به دلیل داشتن شاخصه های زیبایی متعدد، افراد زیادی را به خود جذب می کند. نمای رومی به خاطر معماری تقریباً پیچیده و استفاده از سنگ های مختلف تراورتن به گونه ای در تصور عموم، مخصوص ساختمان طبقه مرفه جامعه نقش یافته و لذا طراحی به سبک نمای رومی مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته است.

از منظر جامعه شناسان، ساختمان های با نمای رومی به عنوان پاسخی به نیاز جامعه در سندروم کاخ نشینی و تجمل گرایی ایجاد شده است که در تضاد با سبک معماری اسلامی می باشد.

با تمام انتقاداتی که بر طراحی نمای رومی شده است اما باید بپذیریم که ساختمان های با نمای رومی، جلوه شهر را از یکنواختی در آورده و به آن تازگی و زیبایی خاصی بخشیده اند. نمای رومی به دلیل طراحی منحصر به فرد خود بر هر رهگذری تاثیرگذار می باشد. منتقدین استفاده از معماری متناسب با فرهنگ ایران زمین را رواتر از پیروی از سبک رم باستان می دانند. اما واقعیت این است که سبک طراحی نمای رومی در واقع فقط مختص به رم باستان نمی باشد، بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر می گیرد که شامل ایران باستان نیز می باشد؛ بالاخص که استفاده مکرر از الگوی کتیبه های تخت جمشید و سرستونهای زیبای آن، در طراحی نماهای رومی زیبایی این سبک را صد چندان می کند.

المانهای مشترکی که وجه تشابه تمامی ساختمانهای طراحی شده به سبک نمای رومی می باشند شامل موارد زیر است:

1- به کارگیری ستونهای کوتاه تزئینی در کنار دیگر ستونها

2- عدم استفاده از ستونهای با مقطع زاویه دار و استفاده از ستونهای دایره  شکل.

3- استفاده از سرستونها و کله گاوی ها.

4- استفاده از قوس های زمخت و بزرگ که در آن  نقشهای برجسته ظریف وجود دارند.

5- استفاده از  پاستون ، انواع کتیبه ، گلویی ها ، هلال ، قاب پنجره و….

امر قابل توجه در طراحی نمای رومی، طراحی مختص و منحصر به فرد برای هر ساختمان است، زیرا اندازه ستونها و سرستونها می بایست متناسب با اندازه ساختمان طراحی گردد و در صورت کپی برداری از طرح ساختمان دیگر این تناسب از بین می رود.

 دراجرای نمای رومی، حجم سازی یکی از موارد پر اهمیت برای زیبایی و ایجاد استحکام کار می باشد. با این وجود مشاهده شده است که  به منظور کاهش هزینه ها این امر با ضعیف ترین متریال ممکن و عمدتا با میلگرد، پروفیلهای سبک و یا رابیتس و بدون محاسبه مهندسی اجرا می شود که خطرات مالی و جانی زیادی را در پی خواهد داشت.

دلایل متعددی باعث استقبال و متداول شدن طراحی نمای ساختمان به سبک رومی شده است که یکی از مهمترین دلایل، رواج استفاده از سنگ تراورتن به علت کشف معادن متعدد این نوع سنگ می باشد. افزایش تعداد معادن اکتشاف شده سنگ تراورتن، باعث کاهش قیمت این نوع سنگ شده است و موجب گردیده است تا ساختمان های سنگی که عمدتاً بر اساس سبکهای دوران رم باستان طراحی می شوند، دوباره مد شده و بسیاری از افراد از طرح نمای رومی برای ساختمان خود استفاده کنند. یکی دیگر از دلایل استقبال از طراحی نمای ساختمان به سبک رومی، سادگی موجود در آن می باشد که فارغ از پیچیدگی های معماری اسلامی می باشد. متاسفانه به دلیل عدم به روز شدن سبک طراحی معماری اسلامی به خصوص در طی دو قرن اخیر، پیچیدگی های موجود در این سبک باعث افزایش زمان و هزینه اجرا شده که این امر موجب سوق دادن سلیقه طراحان به سبکهای کلاسیک همچون نمای رومی شده است.

نظر خود را در مورد این مطلب ثبت کنید

نام و نام خانوادگی
 
شماره تماس
ایمیل
نظر شما
 
=
3
+
9